sobota, 31 lipca 2010

Szachy osób niepełnosprawnych

Grupa dolnośląskich szachistów niepełnosprawnych uczestniczyła w I Turnieju Sportowo-Rekreacyjnym Kadry Szachowej Stowarzyszenia "IDEA", który odbył sie w Wiśle w dniach 27-31.07.2010 r.
Zwyciężył samodzielnie mistrz międzynarodowy Mirosław Jaworski (KS Silesia Racibórz) z dorobkiem 7,5 pkt. z 9 partii.
Miejsca dolnoślązaków:
8. Paweł Wodas - Bolesławiec - 5,0 pkt.
10. Edward Pela - Kąty Wrocławskie - 5,0 pkt.
15. Jerzy Pudło - Chojnów - 4,5 pkt.
24. Jan Zatylny - Nowe Jaroszowice - 3,5 pkt.
Spora grupa szachistów zrzeszona w PCSZN Idea Świebodzina uczestniczyć będzie w 46. Międzynarodowym Festiwalu Szachowym pam. A. Rubinsteina w Polanicy Zdroju.

czwartek, 29 lipca 2010

Mistrzostwa Polski juniorów w szachach błyskawicznych

W zakończonych mistrzostwach Polski juniorów w szachach błyskawicznych "wałbrzyscy" juniorzy zajęli odpowiednio:
- miejsce 4. - Aleksandra Zmarzły - w grupie dziewcząt do 16 lat - 7,5 pkt. z 11 partii
- miejsce 14 - Paweł Kowalczyk - w grupie chłopców do 18 lat - 6,0 pkt. z 11 partii
- miejsce 40 - Paweł Stankiewicz - w grupie chłopców do 16 lat - 5,5 pkt. z 11 partii.

wtorek, 27 lipca 2010

Mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich

W rozegranych w Warszawie mistrzostwach Polski juniorów w szachach szybkich, "eksportowi" wałbrzyscy juniorzy osiągneli następujące miejsca:
- w grupie dziewcząt do lat 16 - Aleksandra Zmarzły (ASSz Miedź Legnica) - miejsce 8. z dorobkiem 5,5 pkt. z 9 partii;
- w grupie chłopców do lat 16 - Paweł Stankiewicz (KS Polonia Wrocław) - miejsce 26. z dorobkiem 5,0 pkt. z 9 partii;
- w grupie chłopców do lat 18 - Paweł Kowalczyk (PUKS Rodło Opole) - miejsce 5. z dorobkiem 6,5 pkt. z 9 partii.
Jutro powalczą o tytuły mistrzowskie w szachach błyskawicznych.

poniedziałek, 26 lipca 2010

Mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich

W Warszawie rozgrywane są mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich, w których startują trzej "eksportowi" wałbrzyscy juniorzy:
Aleksandra Zmarzły (ASSz Miedź Legnica) w grupie juniorek do lat 16 zgromadziła 4,0 pkt. z 6 partii i zajmuje 7. miejsce.
Paweł Stankiewicz (KS Polonia Wrocław) w grupie juniorów do lat 16 zgromadził 4,5 pkt. z 6 partii i zajmuje 4. miejsce.
Paweł Kowalczyk (PUKS Rodło Opole) w grupie juniorów do lat 18 zgromadził 4,5 pkt. z 6 partii i zajmuje 5. miejsce.
Początek jest bardzo dobry i są szanse na walkę o medale!! Trzymam kciuki!!

Puchar Burmistrza Dzierżoniowa

W nawiązaniu do poprzedniego posta, można poniżej zobaczyć uroczystość z zakończenia I Turnieju Szachowego o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa, rozegranego 24 kwietnia 2010.

Partie z arcymistrzami

Wałbrzyscy szachiści nie mają codziennej sposobności rozgrywania partii z arcymistrzami. Okazją powalczenia był turniej tematyczny I Turniej o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa rozegrany 24 kwietnia br. Partie musiały się rozpocząć debiutem "Obrona Świętego Jerzego" powstającym po 1. e4 a6 2. d4 e6.
Arcymistrz to arcymistrz, trudno wygrać. Jak trudno, prezentuję dwie partie niestety zakończone porażkami przez wałbrzyskich szachistów z arcymistrzem Pawłem Jaraczem.




sobota, 24 lipca 2010

Szachy kontra telefon, kontra przepisy - polemika

Do poprzedniego postu otrzymałem komentarz o treści cyt.:
"Jeżeli zawodnik mający TYTUŁ szachowy - (mistrz międzynarodowy Aleksander Sznapik) nie zna obowiązujących juz ponad rok przepisów to i tak dobrze.... że jedynie dostał przegraną. Powinien zostać jeszcze ukarany grzywną, za to że nie traktuje poważnie turnieju. Równie dobrze mógłby bowiem przyjść w stanie nietrzeźwym i też się tłumaczyć, że "nie wiedziałem"?
Panie Franciszku - więcej POWAGI!!! Jako sędziemu szachowemu raczej nie przystoi "naginać" przepisów, prawda?"

Polemika:
Dziękuję za komentarz, mam dowód że ktoś mój blog czyta, z czego się cieszę.
Czy mój tekst jest o naginaniu przepisów? To jakiś absurd! Myślę, że nastąpiło niezrozumienie mojego wpisu. Właśnie propozycja zawarta w komentarzu o dodatkowym ukaraniu zawodnika grzywną, to dopiero mi pachnie naginaniem przepisów!!
Zadając pytanie: Czy naprawdę oto chodzi w szachach? mam na myśli, aby nie formułować tak przepisów, że konsekwencje wydarzeń które mogą wydarzyć się poza szachownicą, mają radykalny wpływ na wynik końcowy a nie mają wpływu na dalszy przebieg partii od chwili tego wydarzenia.
W "Wprowadzeniu" do przepisów pisze:
Przepisy gry w szachy nie są w stanie objąć wszelkich sytuacji i przypadków, które mogłyby zaistnieć w czasie partii, ani też nie mogą jednoznacznie regulować wszystkich problemów administracyjnych. W przypadkach, które nie są dokładnie uregulowane artykułami „Przepisów Gry FIDE”, prawidłowe orzeczenie powinno być wynikiem analizy sytuacji zbliżonych do omawianych w niniejszych przepisach. „Przepisy Gry FIDE” zakładają, że sędziowie mają niezbędne kompetencje, są całkowicie obiektywni, a ich rozstrzygnięcia są logiczne i głęboko przemyślane. Zbyt szczegółowe przepisy odebrałyby sędziemu swobodę decydowania oraz mogłyby mu przeszkodzić w znalezieniu rozwiązania uwzględniającego specyficzne okoliczności, a zgodnego z zasadami sprawiedliwości i logiki.
Moje przemyślenie o formułowaniu przepisów nawiązuje do powyższego tekstu a szczególnie do tego, który pozwoliłem sobie zaczerwienić.
Jestem za bezwzgledną walką z nieuczciwą grą, za radykalnymi rozstrzygnięciami w stosunku do zawodników, którzy dążą co celu pozasportowymi metodami.
Moją wątpliwością jest zakwalifikowanie opisywanego zdarzenia do nieuczciwej gry, za którą otrzymuje się 0 pkt.
FIDE wprowadzając przepisy z urządzeniami elektronicznymi mówily o zakazie ich wnoszenia na salę gry. FIDE łagodnieje bo dopuszcza wnoszenie - warunek: "całkowicie wyłączone". Może doczekam jeszcze bardziej łagodniejszych przepisów w tym zakresie.
Na marginesie nietrzeźwości: zawodnik idąc na rundę, wypił na pół godziny przed rozpoczęciem piwo (niech będzie mocne). Czy zawodnik jest trzeźwy czy nietrzeźwy?
Mam nadzieję, że po tym wpisie nie będę miał zarzutu NIEPOWAGI!

piątek, 23 lipca 2010

Szachy kontra telefon, kontra przepisy, kontra...

W trwającym Memoriale M. Najdorfa w Warszawie, doszło do nieprzyjemnej sytuacji. Sytuację znam tylko i wyłącznie z relacji mistrza międzynardowego Stanisława Zawadzkiego, który na stronie Memoriału na bieżąco komentuje zaistniałe sytuacje na turnieju. Otóż mistrzowi międzynarodowemu Aleksandrowi Sznapikowi w czasie rozgrywania partii w VI rundzie zadzwonił telefon i zgodnie z obowiązującymi przepisami, sędzia zmuszony został do orzeczenia przegranej. Jak pisze Stanisław Zawadzki cyt. "Aleksander Sznapik po wczorajszej wpadce wycofał się z turnieju i dziś nie przyszedł na partię.".
Uważam, że przepis 12.3 mówiący:
(a) W trakcie gry zabrania się zawodnikom używania jakichkolwiek notatek, korzystania z porad i innych źródeł informacji oraz analizowania partii na innej szachownicy.
(b) W miejscu rozgrywania partii, bez pozwolenia sędziego, zawodnik nie ma prawa posiadania telefonu komórkowego, ani żadnego innego urządzenia do komunikacji elektronicznej, chyba że są całkowicie wyłączone. Jednakże, jeżeli takie urządzenie wyda jakikolwiek dźwięk, to zawodnik przegrywa partię. Przeciwnik otrzymuje cały punkt. Jeżeli jednak w końcowej pozycji przeciwnik, za pomocą jakiejkolwiek serii prawidłowych posunięć, nie może wygrać partii, to otrzymuje pół punktu. (...)
jest zbyt restrykcyjny.
Przy innych wykroczeniach, niekiedy "równoważnych", sędzia ma do dyspozycji cały repertuar kar, zgodnie z pkt. 13.4:
(a) formalne ostrzeżenie,
(b) zwiększenie przeciwnikowi czasu do namysłu,
(c) zmniejszenie czasu do namysłu zawodnikowi, który zachował się nagannie,
(d) orzeczenie przegranej zawodnika,
(e) zmniejszenie wyniku punktowego w partii niewłaściwie zachowującego się zawodnika,
(f) zwiększenie wyniku punktowego przeciwnika do maksymalnego rezultatu możliwego do uzyskania w danej partii,
(g) usunięcie zawodnika z turnieju.
Nie wiem na ile Aleksander Sznapik znał aktualne przepisy, ale mogę przyjąć w bardzo dużym prawdopodobieństwem, że nie celowo nie wyłączył telefonu.
Czy w pozycji Beata Kądziołka (2305) - Aleksander Sznapik (2434) po 10 posunięciach:


musiało dojść do drastycznego zakończenia partii?
Czy naprawdę oto chodzi w szachach?

środa, 21 lipca 2010

Turnieje w Polsce z udziałem dolnoślązaków


Trwa XVIII Międzynarodowy Festiwal Szachowy pamięci Emanuela Laskera w Barlinku. W ramach festiwalu rozgrywanych jest szereg turniejów. W głównym Open A startuje Artur Czyż (WSB Wrocław), w Open B Przemysław Piotrowski (MUKS MDK Śródmieście Wrocław).



W Warszawie rozgrywany jest Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Mieczysława Najdorfa.
W Turnieju A, który zgromadził 19 arcymistrzów, 3 arcymistrzynie, 13 mistrzów międzynarodowych i 1 mistrzynię a ogółem 92 zawodników, wśród których boje toczą Oskar Wieczorek (Polonia Wrocław) i Maciej Kaczmarek (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), w Turnieju B siotry Agata i Katarzyna Dwilewiczówne (Polonia Wrocław).

środa, 14 lipca 2010

Ligi juniorskie

Zakończyły się rozgrywki we wszystkich ligach juniorskich.
Ekstraliga: Aleksandra Zmarzły uzyskała 5,5 pkt. z 9 partii, bez porażki. Wynik ten daje 3. miejsce na 5. szachownicy oraz +3 pkt. do rankingu FIDE.
Zwyciężyła drużyna KS Polonia Trade Trans Warszawa przed KS Polonia Wrocław. Drużyna ASSz Miedź Legnica miejsce 9. niestety nie utrzymując się w Ekstralidze.
I Liga: Paweł Stankiewicz uzyskał 5,5 pkt. z 9 partii. Wynik ten daje 3. miejsce na 1. szachownicy oraz +41 pkt. do rankingu FIDE. MUKS MDK Śródmieście Wrocław - 3. miejsce - uzyskując awans do Ekstraklasy, KS Polonia II Wrocław - 7. miejsce.
II Liga: obie drużyny dolnośląskie utrzymały się w Lidze zajmując odpowiednio: 11. miejsce MUKS MDK Fabryczna Wrocław i 13. miejsce UKS EL-TUR SP 3 Bogatynia.
Podsumowując, uważam powyższe wyniki za dobre dla dolnośląskich szachów juniorskich.

wtorek, 13 lipca 2010

Szachy na Zamku Książ

Szachy co raz bardziej trwale wkomponowują się w Zamku Książ. Działalność Książańskiego Towarzystwa Szachowego - za sprawą Jana Stankiewicza - rozwija się systematycznie, co znajduje odzwierciedlenie w utworzonym dziale Towarzystwa na stronie głównej Zamku Książ. Znajdą się tam zarówno materiały archiwalne, jak i bieżące informacje o mających odbywać się imprezach szachowych.
W ubiegłą niedzielę, szachy zagościły na tarasie przed zamkiem:

Organizatorzy: Jan Stankiewicz (po lewej) i Robert Kacprzak (PWSZ AZS Hetman Wałbrzych)



Niewiele większy od figur - młody adept gry w szachy, też próbował wykonać ruch!

Przebieg partii można głośno komentować, w odróżnieniu do zasad na turniejach szachowych.

sobota, 10 lipca 2010

Ligi juniorskie i inne turnieje.

Ligi juniorskie na półmetku. Rozegrano już po 5 rund.
Ekstraklasa:
Aleksandra Zmarły gra na 5. szachownicy z wynikiem 3,0 pkt. z 5. partii, bez porażki i dostarcza razem z Piotrem Sabukiem najwięcej punktów dla drużyny. Zajmuje 4 miejsce na swojej szachownicy. Drużyna ASSz Miedź Legnica na razie zajmuje spadkowe 9 miejsce. Polonia Wrocław walczy o tytuł mistrzowski.
I Liga:
Paweł Stankiewicz gra na prestiżowej 1. szachownicy z wynikiem 3,5 pkt. z 5. partii. Zajmuje 2-4 miejsce na swojej szachownicy. Drużyna KS Polonia II Wrocław zajmuje 6 miejsce, natomiast druga drużyna dolnośląska MUKS MDK Śródmieście Wrocław miejsce 3.

Zakończył się XVII Międzynarodowy Turniej Szachowy Kowalewo Pomorskie 2010.
Wyniki Dolnoślązaków:
Open A:
Doskonałe 2. miejsce zajął Bartosz Siembab (Giecek Radków) z dorobkiem 7,0 pkt. z 9 partii, przegrywając ze zwycięzcą trzecią w kolejności punktacją pomocniczą - liczbą zwycięstw - przy pozostałych równych!! a lepszą 5 w kolejności punktacją pomocniczą. Rzadki przypadek. Ciekaw jestem jak na tą sytuację zareagowali organizatorzy. Zyskuje 15 pkt. do rankingu FIDE i...co raz bliżej do 2300!  Markowi Kruczyńskiemu się nie powiodło.
Open B:
Bardzo dobre miejsce wywalczył Patryk Kaniewski (Giecek Radków) - 4. miejsce z dorobkiem 6,5 pkt. z partii które sprawie, że do rankingu FIDE zyska 45 pkt. Doskonały wynik.
Pozostałe miejsca:
Marcin Szydełko - 16. miejsce - 5,5 pkt.
Kazimierz Szydełko - 21. miejsce - 5,5 pkt.
Dawid Żeberecki - 44. miejce - 4,0 pkt.
Magdalena Łaszewicz - 45. miejsce - 4,0 pkt.
Stanisław Stępiński - 52. miejsce - 4,0 pkt.

Ligi juniorskie

Na tegoroczne rozgrywki, według mnie, rzuca się cień skandalu, a to za sprawą zapisu pkt. 6.1 regulaminu w którym zapisano że cyt.: "6.1. ekstraliga - pozostają drużyny, które zajmą miejsca 1-7 oraz drużyna KS Stilon Gorzów,...".
Zapis wynika a raczej z niczego nie wynika, bo na stronie Polskiego Związku Szachowego, nie znalazłem uzasadnienia dlaczego podjęto decyzję o takim zapisie. Z tego co można wyczytać na forum Polskiego Związku Szachistów chodzi o udział reprezentacji klubowej czy narodowej w 5. Pucharze W. Dworkowicza w Moskwie, w tym samym terminie do rozgrywki Ekstraligi. Na forum mówi się o udziale klubów, choć w podawanych wynikach na stronie Federacji Szachowej Rosyjskiej nie wymienia nazw klubu tylko Polska, czy Chiny lub Ukraina itp. Używa się słowa "командa" to tłumaczy się zespół, który można różnie interpretować. Podjęto decyzję o udziale "Stilonu" Gorzów, który uzyskał przywilej pozostania w Ekstraklasie, bez udziału w rozgrywkach.
Według Centralnego Rejestru PZSzach nie wszyscy uczestniczący zawodnicy w turnieju w Moskwie, należeli do „Stilonu”. Ponadto zasadnym wydaje się zadanie pytania: czy w przypadku udziału „Stilonu” w Ekstralidze, skład „Stilonu II” w I Lidze byłby taki sam?
Uważam, że na turnieje do Rosji należy jeździć, przede wszystkim po naukę, ale...stwarzanie precedensów, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Można z tą sytuację mnożyć pytania typu: czy konsultowano decyzję z pozostałymi klubami Ekstraligi?, jakie było ich zdanie? itd.
Brak oficjalnej informacji Polskiego Związku Szachowego budzi w tej w sprawie wątpliwości, a miało inaczej, a miało być otwarcie.

wtorek, 6 lipca 2010

Ligi juniorskie

Dziś rozpoczęły się rozgrywki lig centralnych juniorów.
W Ustroniu rozgrywana jest Ekstraliga z udziałem 10. drużyn, w tym dwóch dolnośląskich: ASSZ Miedź Legnica i KS Polonia Wrocław.
W Suchedniowie rozgrywana jest I Liga z udziałem 10. drużyn, w tym dwóch dolnośląskich: MUKS MDK Śródmieście Wrocław i KS Polonia II Wrocław.
W Chełmie rozgrywana jest II Liga z udziałem 29 drużyn, w tym dwóch dolnośląskich: MUKS MDK Fabryczna Wrocław i UKS El-TUR SP 3 Bogatynia.
W rozgrywkach startuje dwóch "eksportowych" wałbrzyskich juniorów: w Ekstraklasie - Aleksandra Zmarły - udział w drużynie ASSz Miedź Legnica i w I Lidze - Paweł Stankiewicz - udział w drużynie KS Polonia II Wrocław.
Trzymam kciuki za dobre rezultanty.

poniedziałek, 5 lipca 2010

Co to znaczy tradycja

W Czarnym Borze 4 lipca br. odbył się niewielki, ale za to w dużymi tradycjami, bo już XII Turniej Szachowy Parafii Czarny Bór. W tym razem wystartowało 27 zawodników, w tym również wałbrzyszanie.
Zwyciężył kandydat na mistrza krajowego Ryszard Nowak z Wrocławia - 7 pkt. z 7 partii.
Miejsca wałbrzyszan:
2. Zbigniew Zieliński - 5,5 pkt.
4. Waldemar Fortunka - 5,0 pkt.
9. Sebastian Klepacki - 4,0 pkt.
16. Paweł Rekowski - 3,0 pkt.
Sędziował po raz 11 sędzia klasy FIDE Stefan Hałubek, który niestety opuścił jeden turniej bo... sędziował inny (kolizja terminów).

niedziela, 4 lipca 2010

Wrocławski Festiwal Szachowy po raz...

...ostatni w tym roku. Zakończył się XIX Memoriał Adolfa Anderssena. Jednak Paweł Stankiewicz przystąpił do rozgrywek turnieju pocieszenia, uzyskał lepszy o 1/2 punktu rezultat 4,0 pkt. z 9. partii.
Z bogatej galerii zdjęć oraz zamieszczonych filmów, mogę wnioskować o dużym rozmachu w przeprowadzeniu turnieju. O turnieju można poczytać nie tylko na internetowych stronach polskich ale również zagranicznych. Pełny wykaz na stronie festiwalu

Zwycięzcy turnieju Klubu Polonii Wrocław (zdjęcie ze strony festiwalu)

Należy mieć nadzieję, że festiwal będzie kontynuowany i będzie się rozwijał, czego organizatorom życzę.

Wrocławski Festiwal Szachowy i inne turnieje

W zakończonym turnieju eliminacyjnym Memoriału A. Anderssena, Paweł Stankiewicz zdobył 3,5pkt. z 9 partii. Dziś finał w systemie pucharowym. Szykują się więc emocje. Myślę, że Paweł odpuści turniej pocieszenia, ponieważ już 6 lipca startuje w rozgrywkach I Ligi Juniorów, w drużynie Polonii II Wrocław, na prestiżowej pierwszej szachownicy.
Również Aleksandra Zmarzły, tego samego dnia rozpoczyna boje w drużynie ASSz Miedź Legnica w rozgrywkach Ekstraklasy Juniorów.

Dziś w XVII Międzynarodowym Turnieju Szachowym w Kowalewie Pomorskim rozpoczynają walkę na szachownicach Koledzy w Radkowa: Bartosz Siembab i Marek Kruczyński w Grupie A, Kazimierz Szydełko,  Marcin Szydełko, Patryk Kaniewski i Magdalena Łaszewicz w Grupie B.


sobota, 3 lipca 2010

Wrocławski Festiwal Szachowy

Rozpoczął się XIX Międzynarodowy Memoriał Adolfa Anderssena - rozgrywany jest turniej eliminacyjny który zgromadził 13 arcymistrzów, 7 arcymistrzyń, 11 mistrzów międzynarodowych i 6 mistrzyń międzynarodowych. W turnieju startuje jeden wałbrzyszanin Paweł Stankiewicz, który w I rundzie sprawił nie lada sensację, remisując z arcymistrzem Aleksandrem Sulypą (2495).




Dalej nie zdążyłem zapisać przebiegu partii - wynik remis.

W drugiej rundzie trafił na...arcymistrza Segieja Tiwiakowa (2623). Już Paweł może mówić, że udział w turnieju uważa za udany!!

piątek, 2 lipca 2010

Wrocławski Festiwal Szachowy

Zakończył się V Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław.
O sukcesie może mówić Paweł Stankiewicz, wygrywając ostatnią partię w Openie B z Robertasem Welioniskisem (1836), zajmując wysokie drugie miejsce z wynikiem 7,5 pkt. z 9 partii, osiągając ranking poturniejowy 2069 oraz zyskał do rankingu FIDE 30 punktów.


W Openie A Aleksandra Zmarzły (2026) zgromadziła 3 punkty z 9 partii, przy średnim rankingu przeciwników 2195. Zyskała 6 pkt. do rankingu fidowskiego. Myślę, że był to dobry trening przed rozgrywkami rangi mistrzostw świata juniorów, których to Aleksandra będzie uczestniczyła w tym roku.

Wrocławski Festiwal Szachowy

Doskonałą okazała się VIII runda dla wałbrzyszan którzy odnieśli zwycięstwa.
Open A: Volkhard Hetzer (2063) - Aleksandra Zmarzły (2026) 0-1
Open B: Paweł Stankiewicz (1908) - Paweł Gulik (1977) 1-0
Zwycięstwa te powodują dalsze przyrosty rankingowe a Paweł walczy o zajęcie drugiego miejsca.

czwartek, 1 lipca 2010

Lista rankingowa FIDE 1 lipca 2010

Wałbrzyszanie na światowej liście rankingowej FIDE na 1 lipca 2010 r.:
Wawrowski Zbigniew - 2167
Szewczyk Jacek - 2160
Gusarow Mariusz - 2159
Zych Marek - 2119
Rychlik Piotr - 2114
Kowalczyk Paweł - 2112
Lelów Andrzej - 2111
Szmyd Marek - 2071
Rychlik Hanna - 2086
Filipiak Leszek - 2084
Panbukczijan Aris - 2068
Zmarzły Aleksandra - 2026
Płotka Wojciech - 2011
Stankiewicz Paweł - 1930 (+22)
Zieliński Zbigniew - 1925
Kacprzak Robert - 1923
Wojcik Roman Jerzy - 1883
Daleczko Zbigniew - 1822
Mikołajczyk Andrzej - 1819
Patyk Anna - 1777
Wojtowicz Stanisław - 1744
Bieliński Kazimierz - 1739
Jeske Jerzy - 1624
Reprezentanci klubów wałbrzyskich:
Kowalczuk Wojciech - 2196
Machlowski Sławomir - 2184
Stoop Jan - 1803

Mieleńska Perła Bałtyku

W Łazach trwa VI Międzynarodowy Festiwal Szachowy "Mieleńska Perła Bałtyku" (27.06.-04.07.2010). W Openie A gra trzech Dolnoślązaków: mistrzyni Małgorzata Kucypera (WSB Wrocław), Marcin Jurkowski (na zdjęciu) i Wojciech Kmiecik (obaj Debiut Przedwojów). 


Open zgromadził 30 uczestników, w tym: 4 arcymistrzów (m.in. Monika Soćko), po 5 mistrzów międzynarodowych i mistrzów FIDE. Dolnoślązacy grają ze zmiennym szczęściem i niestety okupują dolną część tabeli.

Wrocławski Festiwal Szachowy

VII runda przyniosła dwie porażki.
Open A: Aleksandra Zmarzły (2026) - Piotr Szumilas (2197) 0-1
Open B: Filip Dowgird (2096) - Paweł Stankiewicz (1908) 1-0.
Szkoda przegranej Pawła, ponieważ w krytycznej pozycji pojawiła się szansa uratowania partii.