sobota, 10 lipca 2010

Ligi juniorskie

Na tegoroczne rozgrywki, według mnie, rzuca się cień skandalu, a to za sprawą zapisu pkt. 6.1 regulaminu w którym zapisano że cyt.: "6.1. ekstraliga - pozostają drużyny, które zajmą miejsca 1-7 oraz drużyna KS Stilon Gorzów,...".
Zapis wynika a raczej z niczego nie wynika, bo na stronie Polskiego Związku Szachowego, nie znalazłem uzasadnienia dlaczego podjęto decyzję o takim zapisie. Z tego co można wyczytać na forum Polskiego Związku Szachistów chodzi o udział reprezentacji klubowej czy narodowej w 5. Pucharze W. Dworkowicza w Moskwie, w tym samym terminie do rozgrywki Ekstraligi. Na forum mówi się o udziale klubów, choć w podawanych wynikach na stronie Federacji Szachowej Rosyjskiej nie wymienia nazw klubu tylko Polska, czy Chiny lub Ukraina itp. Używa się słowa "командa" to tłumaczy się zespół, który można różnie interpretować. Podjęto decyzję o udziale "Stilonu" Gorzów, który uzyskał przywilej pozostania w Ekstraklasie, bez udziału w rozgrywkach.
Według Centralnego Rejestru PZSzach nie wszyscy uczestniczący zawodnicy w turnieju w Moskwie, należeli do „Stilonu”. Ponadto zasadnym wydaje się zadanie pytania: czy w przypadku udziału „Stilonu” w Ekstralidze, skład „Stilonu II” w I Lidze byłby taki sam?
Uważam, że na turnieje do Rosji należy jeździć, przede wszystkim po naukę, ale...stwarzanie precedensów, może przynieść więcej szkód niż korzyści. Można z tą sytuację mnożyć pytania typu: czy konsultowano decyzję z pozostałymi klubami Ekstraligi?, jakie było ich zdanie? itd.
Brak oficjalnej informacji Polskiego Związku Szachowego budzi w tej w sprawie wątpliwości, a miało inaczej, a miało być otwarcie.

1 komentarz: