wtorek, 12 lipca 2011

Innowacyjny regulamin Polskiego Związku Szachowego

Zainspirowany wpisem na blogu „Szacharnia” link: http://szacharnia.blogspot.com/2011/07/logika-zwiazku-jest-niestety-inna-mpj-w.html odnośnie regulaminu tegorocznych mistrzostw Polski w szachach błyskawicznych do 12, 14, 16, 18 lat, postanowiłem przeczytać regulamin i…uff!
Zdanie Krzysztofa Długosza (autora blogu) w sprawie regulacji systemu rozgrywek:
Cytuję:
6.1. Zawody rozgrywane są systemem szwajcarskim na dystansie 7 podwójnych rund (jedna runda kolorem białym, jedna czarnym, ostatnia siódma runda pojedyncza) w oddzielnych dla dziewcząt i chłopców grupach turniejowych.
Licząc ilość rozegranych partii - wychodzi trzynaście. Każdy z zawodników spotka się tylko z siedmioma przeciwnikami. Mając pecha trafi na dwóch, z którymi mu "nie idzie" mimo, że są teoretycznie słabsi. I po mistrzostwach. Zwycięzca zgodnie z tym regulaminem nie ma nawet możliwości zagrania ze wszystkimi zawodnikami z pierwszej dziesiątki, by udowodnić, że faktycznie jest najlepszy. Kompletnie to obniży wartość tytułu i sprawi, że wyniki będą zupełnie niewiarygodne i przypadkowe.
Oczywiście najsprawiedliwszym systemem jest system "każdy z każdym", jednak w wypadku dużej ilości zawodników wymyślono system szwajcarski. Gdyby "wymyślaczom regulaminów" się nie nudziło, to zrobiliby normalnego "szwajcara" na dystansie trzynastu rund. Mistrzostwa trwałyby tyle samo czasu, ale każdy zawodnik zagrałby z trzynastoma przeciwnikami. Końcowe wyniki byłyby bardziej "sprawiedliwe" a najlepszy miałby szansę udowodnić większemu gronu, że jest prawdziwym mistrzem.
Normalna logika wskazuje, że im większa ilość zawodników ze sobą zagra, tym bardziej wyniki będą reprezentatywne. Logika związku jest niestety inna
O co tu chodzi, bo nie o czas trwania turnieju. Sprzętu tyle samo. Na powierzchni sali też się nie zaoszczędzi.  Po długim namyśle doszedłem do wniosku, że chyba tylko "zarobić" można na  papierze i tonerach do drukarek (dwa razy mniej). No i sędziowie mniej się "napiszą". Jeszcze jest jedna możliwość. "Twórca" tej innowacyjności zgarnie wysoką premię za swą pomysłowość. Teleekspress za to wiekopomne dzieło regulaminowe przyznałby "Złoty Paragraf".
I jeszcze jedno. Jak będą przyznawane kolory w ostatniej rundzie? Przez losowanie? To może niech zarząd PZSzach w ogóle wylosuje kolejność miejsc. Wszyscy będą szczęśliwi (no, może poza pechowcami, którzy wylądują na ostatnich miejscach), kasa zostanie w klubach, nie trzeba będzie marnować czasu na wyjazd do Warszawy itd. Aż zęby bolą!!
Napisano 16:30:00 Rozdziały: MPJ rapid blitz 2011, PZSzach. Autor: Krzysztof Długosz

Czy można coś tutaj dodać? Twórczość się rozkwita!

Lecz mnie zmroziła sprawa uregulowań spraw wychowawczych. Cytuję:
12.4 Organizator oraz sędzia główny mają prawo zażądać a zawodnik ma obowiązek poddać się badaniu  na  obecność  alkoholu  w  organizmie.  Pozytywny  wynik  badania  powoduje dyskwalifikację zawodnika i przesunięcie na ostatnie miejsce w zawodach.

Pozwolę sobie przypomnieć, że jest to regulamin juniorów od 12 do 18 lat a więc dla osób niepełnoletnich.
Zastanawiam się skąd się wzięło takie uregulowanie. Czyżby były jakieś doświadczenia z lat ubiegłych? Jeżeli tak, to co w tej sprawie zrobiono?
Co mnie zmroziło? Już wyjaśniam. Jeśli przyjąć pozytywny wynik badania, to kara jest nieadekwatna do popełnionego czynu. Bo co to jest za kara – przesunięcie na ostatnie miejsce w zawodach?

Twórca(y) regulaminu nie jest (są) konsekwentni.
Wszak napisano:
12.1. Opiekę wychowawczą podczas zawodów sprawują rodzice, szkoleniowcy i opiekunowie z klubów lub wojewódzkich związków szachowych, we współpracy z Organizatorem. 
12.2.  Warunkiem  dopuszczenia  do  mistrzostw  jest  złożenie  przez  opiekuna  pisemnego oświadczenia o sprawowaniu opieki nad zawodnikiem w trakcie mistrzostw.

Jeśli zdarzyłby się przypadek pozytywny to w pierwszej kolejności winę ponoszą rodzice, szkoleniowcy, opiekunowie i organizatorzy, za niedopełnienie obowiązków na nich ciążących.
Jakie przesunięcie na ostanie miejsce? Gdyby przyłapano przynajmniej dwóch, to ostatnim byłby o większym stężeniu alkoholu we krwi? Powinni wszyscy być wyrzuceni z mistrzostw: zawodnik + odpowiedzialne osoby dorosłe (bez jakiś tam zajmowanie miejsc). Zakaz gry w kolejnych w juniorskich mistrzostwach Polski i jeszcze inne konsekwencje których mi trudno wyliczać.

Nie znam przepisów przeciwdziałania alkoholizmowi w Polsce, ale mielibyśmy do czynienia z osobami nieletnimi i pełnoletnimi opiekunami a więc prokuratura?

1 komentarz:

  1. Celne uwagi.
    W PZSzachu obecnie zapominają, ze warto konsultować istotne sprawy ze środowiskiem...

    OdpowiedzUsuń