niedziela, 6 września 2009

Nie, żebym się czepiał..

W ogłoszonych komunikatach rozgrywek juniorskich makroregionalnych mistrzostw młodzików i juniorów w Lewinie Kłodzkich na stronie DZSzach, zamieniłbym jeden wyraz „lub” na „i”, odpowiednio w pkt. 13 dotyczących udziału w odprawach technicznych.

Pkt. 13 cyt.: „Obowiązkiem zawodnika lub (proponowana zmiana na „i”) jego opiekuna jest uczestniczenie w odprawie technicznej.”

Według mnie zawodnik bezwzględnie powinien być na odprawie technicznej. Oba turnieje są bardzo ważne z punktu widzenia kariery zawodniczej jak i klubowej. Wszak walczy się o finał (!!!) mistrzostw Polski a kluby o punkty za którymi kryją się dotacje finansowe.

Po co obowiązkowa obecność? Od 1 lipca br. zmieniły się przepisy gry, które powinny być mocno zaakcentowane. Sędzia powinien poinformować, jak będzie interpretował przepisy Kodeksu Szachowego według zapytań zawodników, aby uniknąć np. sytuacji jakie miały miejsca trakcie rozgrywek drużynowych w Lubawce. Ponadto ważne sprawy organizacyjne. Ostatnio można było się dowiedzieć z TV informacji typu: na koloniach chłopak wypadł z 4 piętra, kolonistka zgubiła się na plaży, na basenie utonął uczestnik kolonii itp.

Należy uczyć najmłodszych do profesjonalnego podejścia do turniejów szachowych. Czym skorupka …

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz