czwartek, 21 maja 2009

Dylematy sędziego

W nowo uruchomionym forum sędziowskim na stronie Polskiego Związku Szachowego, zwróciłem się z takim moim dylematem interpretowania przepisów Kodeksu Szachowego:

Chciałbym poznać opinię Kolegów sędziów, jak powinien zachować się sędzia w następującej sytuacji:
Zawodnik A zareklamował nieprawidłowe posunięcie (partia z tempem 2 godz. na wszystkie posunięcia), polegające na tym, że zawodnik A dał szacha, zawodnik B wykonał ruch hetmanem, lecz nie sparował szacha, choć ruch taki był możliwy. Zawodnik B uznał nieprawidłowość. Sędzia skorygował czas na zegarze zawodnika A, cofnięto ruch hetmanem i nakazał kontynuację gry i nie odchodząc od stolika, przyglądał się grze. Zawodnik B wykonał ruch parujący szacha gońcem.
Jak się mają przepisy artykułów 4.3, 4.7, 13.1 do zaistniałej sytuacji? Czy dotknięcie hetmana pozostaje cały czas w mocy art. 4.3 tzn. czy zawodnik B zobowiązany jest do wykonania prawidłowego posunięcia hetmanem, czy też nie po uznaniu reklamacji i cofnięciu hetmana, i może sparować szacha dowolną figurą? Jeżeli pozostaje w mocy (art. 4.3), czy sędzia powinien reagować po dotknięciu figury i lub wykonaniu posunięcia przez zawodnika A. na podstawie art. 13.1?


Mam nadzieję na dyskusję która rozwieje moje wątpliwości, gdybym musiał podejmować decyzję w omawianej sytuacji. Ciekaw jestem opinii Kolegów sędziów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz